Köztudott, hogy egy elkészült, éles weboldalhoz egy normális tárhely dukál, azonban a fejlesztés idejére tökéletes választás, ha a saját számítógépünkön alakítunk ki egy fejlesztői környezetet a WordPress számára. Ezen feladatra eddig is igen sok lehetőség kínálkozott (a legismertebb opciók a WAMP és a XAMPP), de ezekről kivétel nélkül elmondható, hogy telepítésük és beállításuk nehézkes, ráadásul ezután még a WordPress rendszert is kézzel kell telepíteni, beállítani és konfigurálni, a kezdő felhasználók pedig már az első lépések során könnyedén elvérezhetnek.
A körülményes beállításoknak ezentúl vége, ugyanis megjelent a tökéletes helyi WordPress fejlesztői környezet a Flywheel jóvoltából. Ez egy körülbelül 500MB méretű letölthető, telepíthető csomag, amely elérhető MAC és Windows operációs rendszerekre is. A telepítés teljesen automatizált, nekünk csak várnunk kell és néha engedélyezni a rendszer műveleteit a felugró ablakokban. A telepítés során létrehozásra kerül egy helyi VirtualBox szerver, egy virtuális gép és maga a fejlesztői környezet is, a folyamat végeztével pedig egy kellemesen kialakított felhasználóbarát felület fogad majd minket. Itt adhatjuk hozzá az első WordPress weboldalunkat, persze egy időben többet is létrehozhatunk/futtathatunk. Mindez csak pár kattintás, az oldal nevének megadása, az adminisztrátor felhasználóneve és jelszava és készen is vagyunk. Az oldal rögtön elérhető lesz a belső hálózaton, de egy kattintással generálhatunk kívülről (az internet felől) is megtekinthető linket (live link), így a fejlesztés alatt álló oldalunkat megmutathatjuk a megrendelőnek vagy a barátainknak is, ehhez pedig nem szükséges semmilyen technikai ismeret vagy konfigurációs fájlokban történő matatás.
Alapértelmezetten nginx webszerver és PHP 7.0.3 fut MySQL 5.5 mellett, de természetesen ezeket könnyedén módosíthatjuk Apache webszerverre, MySQL 5.6-ra, és a PHP is elérhető 5.2.17-től 7.1.4-ig. Tehát minden adott, amire szükségünk lehet a fejlesztés idejére. És ez még nem minden. Szintén egy kattintás egy SSL tanúsítvány aktiválása, így a helyi böngészők sem fognak panaszkodni az aláírás hiánya miatt. A MySQL adatbázis kezelésére az Adminer nevű kis szkript áll rendelkezésünkre, ez ugyan butább, mint a PHPMyAdmin, de minden megtalálható benne, amire szükségünk lehet. Egy kapcsolóval válthatunk a fejlesztői (dev) mód és az éles mód között, ez szintén nagyon hasznos és kényelmes, valamint könnyedén tudjuk megállítani vagy elindítani a hozzáadott weboldalakat is.
További hasznos funkciók:
- Egymástól elszeparált weboldalak (Docker segítségével)
- Kiesésmentes váltás nginx-ről Apache-ra (vagy éppen fordítva)
- Kiesésmentes váltás a PHP verziók között
- A weboldalak egyszerű klónozása
- Xdebug+PHPStorm kiegészítő
- OpCache
- HTTP/HTTPs tunnel
- Multisite kompatibilitás
- Oldalak egyszerű mentése (blueprints)
- Import/Export (oldalak, adatbázisok, stb.)
- Szerkeszthető konfigurációs fájlok (Nginx,Apache, PHP, MySQL, stb.)
- TLS/HTTPS (self-signed certificate)
- LOG fájlokhoz való hozzáférés
- Mailcatcher (összes kimenő email megjelenítése)
- SSH + WP-Cli hozzáférés
Lényegében csak néhány másodperc egy WordPress oldal létrehozása az általunk megadott webszerverrel és PHP/MySQL verzióval, de az SSL tanúsítvány, a fejlesztői mód és a külső link létrehozása is gyerekjáték. Ennél gyorsabb, okosabb és kényelmesebb megoldás nem igazán létezhet egy helyi WordPress fejlesztői környezet létrehozására, ezért én csak ajánlani tudom a FlyWheel local megoldását.